Modified Supplimental Instruction Schedule for Winter 2015
Sort by: Day | LA | Class
Click on an LA's name to find out more information about that particular Learning Assistant!
Click on a class to view a printable class handout (a new window will open).

Day Time LA Class Location Room
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Nathalie Zhen AMS 11A [pdf] Crown  105 
Wednesday  2:00 - 3:10 PM  Nathalie Zhen AMS 11A [pdf] Baskin Engineering  169 
Wednesday  9:30 - 10:40 AM  Nathalie Zhen AMS 11A [pdf] ARCenter  203 
Friday  11:00 - 12:10 PM  Daniel Cortes AMS 11B [pdf] ARCenter  221 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Daniel Cortes AMS 11B [pdf] Crown  104 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Daniel Cortes AMS 11B [pdf] Crown  105 
Friday  9:30 - 10:40 AM  Hannah Mittman AMS 5 [pdf] ARCenter  202 
Thursday  12:00 - 1:10 PM  Hannah Mittman AMS 5 [pdf] ARCenter  202 
Thursday  2:00 - 3:10 PM  Hannah Mittman AMS 5 [pdf] ARCenter  202 
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Hannah Mittman AMS 5 [pdf] Oakes Learning Center   
Friday  12:30 - 1:40 PM  Jose Maravilla AMS 6 [pdf] ARCenter  221 
Monday  12:30 - 1:40 PM  Jose Maravilla AMS 6 [pdf] ARCenter  116 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Jose Maravilla AMS 6 [pdf] Porter  241 
Monday  11:00 - 12:10 PM  Marlet Andaya AMS 7-01 [pdf] ARCenter  202 
Tuesday  10:00 - 11:15 AM  Marlet Andaya AMS 7-01 [pdf] ARCenter  202 
Wednesday  2:00 - 3:10 PM  Marlet Andaya AMS 7-01 [pdf] ARCenter  202 
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Erica Ferrer AMS 7-02 [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Erica Ferrer AMS 7-02 [pdf] Porter  250 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Erica Ferrer AMS 7-02 [pdf] Crown  201 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Bobak Pousti BIOE 20B [pdf] Crown  104 
Tuesday  2:00 - 3:10 PM  Bobak Pousti BIOE 20B [pdf] ARCenter  203 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Bobak Pousti BIOE 20B [pdf] Crown  105 
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Bobak Pousti BIOE 20B [pdf] Crown  104 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Alec Small BIOL 100 [pdf] ARCenter  116 
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Alec Small BIOL 100 [pdf] Oakes Learning Center   
Tuesday  6:00 - 7:15 PM  Alec Small BIOL 100 [pdf] ARCenter  202 
Wednesday  5:00 - 6:15 PM  Alec Small BIOL 100 [pdf] ARCenter  221 
Friday  9:30 - 10:40 AM  Chia-Ying Lee BIOL 105 [pdf] ARCenter  221 
Thursday  10:00 - 11:15 AM  Chia-Ying Lee BIOL 105 [pdf] ARCenter  202 
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Chia-Ying Lee BIOL 105 [pdf] ARCenter  202 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Chia-Ying Lee BIOL 105 [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Chia-Ying Lee BIOL 105 [pdf] Oakes Learning Center   
Wednesday  9:30 - 10:40 AM  Chia-Ying Lee BIOL 105 [pdf] ARCenter  116 
Monday  12:30 - 1:40 PM  Mane Ohanyan BIOL 115 [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  6:00 - 7:10 PM  Mane Ohanyan BIOL 115 [pdf] ARCenter  116 
Wednesday  9:30 - 10:40 AM  Mane Ohanyan BIOL 115 [pdf] ARCenter  221 
Friday  12:30 - 1:40 PM  Kassidy Hebert BIOL 20A [pdf] Oakes Learning Center   
Monday  2:00 - 3:10 PM  Christina Yang BIOL 20A [pdf] ARCenter  202 
Monday  5:00 - 6:15 PM  Kassidy Hebert BIOL 20A [pdf] Social Sciences II  137 
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Christina Yang BIOL 20A [pdf] Oakes Learning Center   
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Christina Yang BIOL 20A [pdf] Crown  104 
Tuesday  6:00 - 7:15 PM  Kassidy Hebert BIOL 20A [pdf] ARCenter  203 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Christina Yang BIOL 20A [pdf] ARCenter  203 
Wednesday  5:00 - 6:15 PM  Kassidy Hebert BIOL 20A [pdf] Social Sciences II  363 
Friday  9:30 - 10:40 AM  Miranda Sroda CHEM 108A [pdf] Porter  250 
Monday  12:30 - 1:40 PM  Miranda Sroda CHEM 108A [pdf] Oakes Learning Center   
Wednesday  5:00 - 6:10 PM  Miranda Sroda CHEM 108A [pdf] Porter  246 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Rachel Silva CHEM 108B [pdf] ARCenter  203 
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Rachel Silva CHEM 108B [pdf] Merrill College 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Rachel Silva CHEM 108B [pdf] Crown  104 
Monday  3:30 - 4:40 PM  Stephanie Soehn CHEM 1A [pdf] ARCenter  202 
Monday  5:00 - 6:15 PM  Stephanie Soehn CHEM 1A [pdf] Porter  250 
Thursday  10:30 - 11:45 AM  Elisa De Anda CHEM 1A [pdf] ARCenter  203 
Thursday  12:30 - 1:45 PM  Stephanie Soehn CHEM 1A [pdf] ARCenter  203 
Thursday  2:00 - 3:15 PM  Stephanie Soehn CHEM 1A [pdf] ARCenter  203 
Tuesday  12:15 - 1:30 PM  Stephanie Soehn CHEM 1A [pdf] Oakes Learning Center   
Tuesday  2:30 - 3:45 PM  Elisa De Anda CHEM 1A [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Elisa De Anda CHEM 1A [pdf] ARCenter  203 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Elisa De Anda CHEM 1A [pdf] Social Sciences II  363 
Friday  2:00 - 3:10 PM  Ossian Sahba CHEM 1B [pdf] ARCenter  203 
Monday  5:00 - 6:10 PM  Ossian Sahba CHEM 1B [pdf] ARCenter  203 
Thursday  10:00 - 11:15 AM  Ellen Kuang CHEM 1B [pdf] Porter  250 
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Ossian Sahba CHEM 1B [pdf] Crown  104 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Ellen Kuang CHEM 1B [pdf] ARCenter  202 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Ellen Kuang CHEM 1B [pdf] ARCenter  202 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Ellen Kuang CHEM 1B [pdf] ARCenter  202 
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Ossian Sahba CHEM 1B [pdf] Crown  105 
Friday  11:00 - 12:10 PM  Gabrielle Jackson CHEM 1C [pdf] Oakes Learning Center   
Monday  3:30 - 4:40 PM  Brandon Anderson CHEM 1C [pdf] Oakes Learning Center   
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Gabrielle Jackson CHEM 1C [pdf] ARCenter  221 
Thursday  2:00 - 3:15 PM  Gabrielle Jackson CHEM 1C [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  10:00 - 11:15 AM  Gabrielle Jackson CHEM 1C [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Brandon Anderson CHEM 1C [pdf] Crown  104 
Wednesday  12:30 - 1:40 PM  Brandon Anderson CHEM 1C [pdf] ARCenter  221 
Wednesday  2:00 - 3:10 PM  Brandon Anderson CHEM 1C [pdf] ARCenter  203 
Monday  11:00 - 12:10 PM  Nathanael Pickslay CMPE 100 [pdf] Crown  104 
Wednesday  12:30 - 1:40 PM  Nathanael Pickslay CMPE 100 [pdf] Crown  105 
Wednesday  2:00 - 3:10 PM  Nathanael Pickslay CMPE 100 [pdf] Porter  250 
Friday  11:00 - 12:10 PM  Cory Ibanez CMPE 12 [pdf] Cowell  222 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Cory Ibanez CMPE 12 [pdf] Social Sciences II  363 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Cory Ibanez CMPE 12 [pdf] Porter  248 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Hadley Black CMPE 16 [pdf] Social Sciences II  137 
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Hadley Black CMPE 16 [pdf] Crown  105 
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Hadley Black CMPE 16 [pdf] ARCenter  202 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Andrew Ringer CMPS 101 [pdf] Porter  250 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Andrew Ringer CMPS 101 [pdf] Crown  201 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Andrew Ringer CMPS 101 [pdf] ARCenter  221 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Enrica Beltran CMPS 12A [pdf] Porter  246 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Enrica Beltran CMPS 12A [pdf] Porter  250 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Enrica Beltran CMPS 12A [pdf] Crown  104 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Kenneth High CMPS 12B [pdf] Cowell  222 
Thursday  2:00 - 3:15 PM  Kenneth High CMPS 12B [pdf] Cowell  222 
Wednesday  12:30 - 1:40 PM  Kenneth High CMPS 12B [pdf] Porter  241 
Monday  11:00 - 12:10 PM  Marcus Silva EART 110B [pdf] Earth and Marine Science  D236 
Monday  6:00 - 7:10 PM  Marcus Silva EART 110B [pdf] Earth and Marine Science  D236 
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Marcus Silva EART 110B [pdf] Earth and Marine Science  D236 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Eric Hernandez ECON 1 [pdf] Oakes Learning Center   
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Eric Hernandez ECON 1 [pdf] Porter  241 
Wednesday  9:30 - 10:40 AM  Eric Hernandez ECON 1 [pdf] Oakes Learning Center   
Friday  12:30 - 1:40 PM  Nicolas Arquie ECON 100A [pdf] ARCenter  203 
Thursday  2:00 - 3:15 PM  Nicolas Arquie ECON 100A [pdf] Oakes Learning Center   
Wednesday  5:00 - 6:10 PM  Nicolas Arquie ECON 100A [pdf] Cowell  222 
Monday  11:00 - 12:10 PM  Lindsey Newman ECON 100B [pdf] ARCenter  203 
Thursday  2:00 - 3:10 PM  Lindsey Newman ECON 100B [pdf] Oakes Learning Center   
Wednesday  12:30 - 1:40 PM  Lindsey Newman ECON 100B [pdf] ARCenter  202 
Monday  5:00 - 6:15 PM  William Nolan ECON 113-02 [pdf] ARCenter  130 
Tuesday  6:00 - 7:15 PM  William Nolan ECON 113-02 [pdf] ARCenter  130 
Wednesday  2:00 - 3:10 PM  William Nolan ECON 113-02 [pdf] ARCenter  221 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Michelle Pigott ECON 2 [pdf] ARCenter  116 
Tuesday  10:00 - 11:15 AM  Michelle Pigott ECON 2 [pdf] ARCenter  203 
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Michelle Pigott ECON 2 [pdf] Oakes Learning Center   
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Amanda Jones ENVS 25 [pdf] Porter  246 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Amanda Jones ENVS 25 [pdf] Social Sciences II  137 
Wednesday  12:30 - 1:40 PM  Amanda Jones ENVS 25 [pdf] Oakes Learning Center   
Friday  11:00 - 12:10 PM  Ryan King LALS 1 [pdf] ARCenter  202 
Friday  12:30 - 1:40 PM  Ryan King LALS 1 [pdf] Cowell  222 
Monday  3:30 - 4:40 PM  Ryan King LALS 1 [pdf] ARCenter  203 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Ryan King LALS 1 [pdf] Oakes Learning Center   
Monday  5:30 - 6:40 PM  Giovanny Espinosa MATH 11A [pdf] ARCenter  202 
Monday  7:00 - 8:10 PM  Giovanny Espinosa MATH 11A [pdf] ARCenter  202 
Thursday  10:00 - 11:15 AM  Giovanny Espinosa MATH 11A [pdf] ARCenter  221 
Thursday  6:00 - 7:10 PM  Giovanny Espinosa MATH 11A [pdf] ARCenter  202 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Giovanny Espinosa MATH 11A [pdf] Oakes Learning Center   
Friday  2:00 - 3:10 PM  Sofie Brodsky MATH 11B [pdf] ARCenter  116 
Thursday  2:30 - 3:45 PM  Sofie Brodsky MATH 11B [pdf] Crown  105 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Sofie Brodsky MATH 11B [pdf] Oakes Learning Center   
Wednesday  9:30 - 10:40 AM  Sofie Brodsky MATH 11B [pdf] Cowell  222 
Friday  2:00 - 3:10 PM  Sam Fields MATH 19A [pdf] Oakes Learning Center   
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Sam Fields MATH 19A [pdf] ARCenter  203 
Monday  3:30 - 4:40 PM  Zachary Baldwin MATH 19B [pdf] Oakes Learning Center   
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Zachary Baldwin MATH 19B [pdf] Porter  241 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Zachary Baldwin MATH 19B [pdf] Porter  241 
Friday  12:30 - 1:40 PM  Carolina Morales MATH 2 [pdf] ARCenter  202 
Friday  2:00 - 3:10 PM  Carolina Morales MATH 2 [pdf] ARCenter  221 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Phuong Thao O MATH 2 [pdf] Porter  241 
Monday  5:00 - 6:15 PM  Phuong Thao O MATH 2 [pdf] Crown  105 
Monday  9:30 - 10:40 AM  Carolina Morales MATH 2 [pdf] ARCenter  203 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Carolina Morales MATH 2 [pdf] ARCenter  203 
Tuesday  2:00 - 3:15PM  Carolina Morales MATH 2 [pdf] Oakes Learning Center   
Thursday  10:00 - 11:45 AM  Madison Johnson MATH 3 [pdf] McHenry Library  1247 
Thursday  12:00 - 1:45 PM  Madison Johnson MATH 3 [pdf] McHenry Library  1247 
Thursday  6:00 - 7:45 PM  Namarta Dibra MATH 3 [pdf] McHenry Library  1247 
Tuesday  10:00 - 11:45 AM  Madison Johnson MATH 3 [pdf] McHenry Library  1247 
Tuesday  12:00 - 1:45 PM  Madison Johnson MATH 3 [pdf] McHenry Library  1247 
Tuesday  6:00 - 7:45 PM  Namarta Dibra MATH 3 [pdf] McHenry Library  1247 
Friday  11:00 - 12:10 PM  Emily Bottiani METX 119 [pdf] ARCenter  116 
Monday  3:30 - 4:40 PM  Emily Bottiani METX 119 [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  10:30 - 11:45 AM  Emily Bottiani METX 119 [pdf] ARCenter  116 
Friday  9:30 - 10:40 AM  Ben Greenberg MUSC 30B [pdf] Music Center  131 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Ben Greenberg MUSC 30B [pdf] Music Center  147 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Ben Greenberg MUSC 30B [pdf] Music Center  147 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Tyler Guillen PHIL 9 [pdf] Oakes Learning Center   
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Tyler Guillen PHIL 9 [pdf] ARCenter  203 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Tyler Guillen PHIL 9 [pdf] Porter  246 
Monday  12:30 - 1:40 PM  David Hibbard-Lubow PHYS 5B [pdf] ARCenter  202 
Monday  5:00 - 6:10 PM  David Hibbard-Lubow PHYS 5B [pdf] Crown  104 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  David Hibbard-Lubow PHYS 5B [pdf] ARCenter  202 
Friday  9:30 - 10:40 AM  Katherine Rodriguez PHYS 6A [pdf] ARCenter  116 
Thursday  2:00 - 3:15 PM  Katherine Rodriguez PHYS 6A [pdf] ARCenter  116 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Katherine Rodriguez PHYS 6A [pdf] Oakes Learning Center   
Friday  12:30 - 1:40 PM  Michael Stirchak PHYS 6B-01 [pdf] Oakes Learning Center   
Monday  5:00 - 6:15 PM  Michael Stirchak PHYS 6B-01 [pdf] ARCenter  116 
Monday  7:00 - 8:15 PM  Michael Stirchak PHYS 6B-01 [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Michael Stirchak PHYS 6B-01 [pdf] ARCenter  116 
Friday  11:00 - 12:10 PM  Cezar Montero PHYS 6B-02 [pdf] ARCenter  203 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Cezar Montero PHYS 6B-02 [pdf] Porter  241 
Tuesday  2:00 - 3:15 PM  Cezar Montero PHYS 6B-02 [pdf] Crown  105 
Wednesday  3:30 - 4:40 PM  Cezar Montero PHYS 6B-02 [pdf] ARCenter  116 
Wednesday  5:00 - 6:15 PM  Cezar Montero PHYS 6B-02 [pdf] ARCenter  116 
Monday  12:30 - 1:40 PM  Robert Alvarado PSYC 1 [pdf] ARCenter  203 
Monday  5:00 - 6:15 PM  Terra Crowl PSYC 1 [pdf] ARCenter  221 
Monday  7:00 - 8:15 PM  Robert Alvarado PSYC 1 [pdf] ARCenter  203 
Thursday  4:00 - 5:15 PM  Robert Alvarado PSYC 1 [pdf] Oakes Learning Center   
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Terra Crowl PSYC 1 [pdf] ARCenter  221 
Tuesday  6:00 - 7:15 PM  Terra Crowl PSYC 1 [pdf] ARCenter  221 
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Terra Crowl PSYC 1 [pdf] ARCenter  203 
Wednesday  5:00 - 6:15 PM  Robert Alvarado PSYC 1 [pdf] ARCenter  130 
Friday  3:30 - 4:40 PM  Andrea McDade PSYC 10 [pdf] ARCenter  203 
Thursday  6:00 - 7:15 PM  Andrea McDade PSYC 10 [pdf] ARCenter  221 
Wednesday  9:30 - 10:40 AM  Andrea McDade PSYC 10 [pdf] ARCenter  202 
Friday  2:00 - 3:10 PM  Brandon Batzloff PSYC 123 [pdf] Baskin Engineering  169 
Monday  11:00 - 12:10 PM  Brandon Batzloff PSYC 123 [pdf] ARCenter  221 
Thursday  4:00 - 5:10 PM  Brandon Batzloff PSYC 123 [pdf] Social Sciences II  363 
Friday  11:00 - 12:10 PM  Melinda Chhu PSYC 2 [pdf] Porter  241 
Friday  12:30 - 1:40 PM  Julissa Espindola PSYC 2 [pdf] ARCenter  116 
Monday  2:00 - 3:10 PM  Julissa Espindola PSYC 2 [pdf] Crown  201 
Monday  3:30 - 4:40 PM  Julissa Espindola PSYC 2 [pdf] ARCenter  116 
Monday  5:00 - 6:10 PM  Julissa Espindola PSYC 2 [pdf] Cowell  222 
Thursday  12:00 - 1:15 PM  Melinda Chhu PSYC 2 [pdf] ARCenter  116 
Tuesday  12:00 - 1:15 PM  Melinda Chhu PSYC 2 [pdf] Social Sciences II  137 
Tuesday  4:00 - 5:15 PM  Melinda Chhu PSYC 2 [pdf] ARCenter  116 
Thursday  2:00 - 3:15 PM  Lydia Robles SOCY 105B [pdf] Crown  104 
Tuesday  10:00 - 11:15 AM  Lydia Robles SOCY 105B [pdf] Oakes Learning Center   
Wednesday  11:00 - 12:10 PM  Lydia Robles SOCY 105B [pdf] ARCenter  221